Finanšu termini

Aizdevums pret ķīlu

Aizdevums pret ķīlu | Smscredit.lv

Aizdevums pret ķīlu ir viens no pieprasītākajiem nebanku kredītdevēju pakalpojumiem, jo tas sniedz iespēju ilgtermiņā aizņemties apjomīgāku naudas summu lielāku mērķu īstenošanai, piemēram, jauna auto iegādei, mājokļa remontam u.c. vajadzībām. Ilgtermiņa aizdevums pret ķīlu nozīmē, ka, lai saņemtu nepieciešamos naudas līdzekļus, kreditoram tiek piešķirtas tiesības uz aizņēmēja kustamo vai nekustamo īpašumu. Tiesības ir spēkā līdz brīdim, kad tiek atmaksāta visa kredīta summa. 

Ķīla var būt, piemēram, īpašumā esoša automašīna, dzīvoklis, māja vai zemes gabals. Kustamā īpašuma ieķīlāšanas gadījumā kredīta apjoms visbiežāk sasniedz 70 līdz 90% no automašīnas tirgus vērtības, bet nekustamā īpašuma gadījumā – 70% no tirgus vērtības. 

Aizdevums pret kustamā īpašuma ķīlu

Ieķīlājot automašīnu, vienlaikus kredītdevējam tā kalpos arī kā atmaksas garantija, īpaši negatīvas kredītvēstures gadījumā. Taču, lai zinātu, vai ieķīlājamais īpašums atbilst visām kreditora prasībām, pēc kredīta pieteikuma iesniegšanas, būs jāveic profesionāla transportlīdzekļa novērtēšana, ņemot vērā vairākus kritērijus: vizuālo izskatu, ritošo daļu stāvokli, nobraukumu u.c. Novērtēšanas procesa ietvaros tiek veikta arī tādu pašu modeļu cenas salīdzināšana tirgū.

Lai arī aizdevums pret kustamā īpašuma ķīlu sniedz vairākas būtiskas priekšrocības, piemēram, elastīgus naudas atmaksas un termiņa pagarināšanas nosacījumus, kā arī zemākas procentu likmes, jāņem vērā, ka līgumā noteikto kredītsaistību nepildīšanas gadījumā transportlīdzeklis var tikt atsavināts.

Aizdevums pret nekustamā īpašuma ķīlu

Var būt situācijas, kad, lai saņemtu nepieciešamo aizdevuma summu, nepietiek vien ar automašīnas ieķīlāšanu, tāpēc ir iespējams ieķīlāt arī nekustamo īpašumu. Ieķīlāšanu varēs veikt tikai nekustamā īpašuma likumīgais īpašnieks, kura īpašuma tiesības ir oficiāli apstiprinātas un ierakstītas Zemesgrāmatā. 

Piesakoties šādam aizdevumam, ir jārēķinās ar papildu izdevumiem, ko sastāda, piemēram, īpašuma novērtēšanas izmaksas un aizdevuma līguma noslēgšanas komisijas maksa. 

Pirms lēmuma pieņemšanas, aicinām rūpīgi iepazīties ar visiem aizdevuma nosacījumiem, atbildīgi izvērtējot savu finansiālo situāciju un kredītsaistību pildīšanu ilgtermiņā.